Velký průvodce na cesty: Na co nezapomenout, když jedete na dovolenou?

Velký průvodce na cesty: Na co nezapomenout, když jedete na dovolenou?>

Cestování s dětmi je skvělý způsob, jak strávit kvalitní čas s rodinou. Zažijete spoustu dobrodružství, zážitků a vzpomínek, které vám zůstanou navždy. Na cestování s dítětem byste se však měli dostatečně a včas připravit, abyste předešli případným potížím. Na co myslet a co si vzít s sebou?

Jak se připravit na cestování s dětmi?

Příprava na cestování s miminkem nebo menším dítětem závisí na tom, na jak dlouho se chystáte a kam jedete. Cestování s dětmi do zahraničí vyžaduje o něco větší přípravu než pobyt ve vedlejším kraji.

Vezměte také v úvahu, zda s dětmi cestujete letadlem, vlakem, autobusem nebo autem. Každý dopravní prostředek má své výhody, nevýhody a může vyžadovat jiný typ zavazadla.

Snad nejdůležitější součástí cestování je však jistě dobrá nálada v rodině. Cestování s miminkem nebo menším dítětem může snadno přinést více překvapení a komplikací. Pokud jste na to připraveni, obejdete se bez většího stresu a vše proběhne mnohem hladčeji.

Hračky pri cestování s dítětem

Co je třeba zařídit předem?

Řádná a podrobná příprava je při cestování s miminkem nebo malým dítětem neocenitelná. Nezapomeňte si naplánovat celou trasu, ubytování, možné výlety a atrakce. Při cestování autem si také předem zjistěte možná místa pro přestávky, protože malé dítě pravděpodobně nevydrží být připoutané v autosedačce několik hodin v kuse. Řada rodičů již ocenila naplánování cesty v době, kdy dítě spí nebo si odpoledne zdřímne. 

Připravte si předem všechny doklady a potvrzení, které budete během pobytu potřebovat. Kromě cestovního pasu oceníte Evropský průkaz zdravotního pojištění nebo soukromé cestovní pojištění. Před cestou do zahraničí si také ověřte, jak je poskytována zdravotní péče. Miminka a malé děti totiž bývají nemocné častěji než dospělí.

Pokud cestujete do exotické země, ověřte si vízovou povinnost a doporučená očkování. V případě potřeby si je zajistěte včas.

Jak vyřídit cestovní pas pro děti?

V dnešní době potřebuje každý člověk, který cestuje do zahraničí, vlastní cestovní doklad. Už dávno neplatí, že malým dětem stačí rodný list. Pro cestování po zemích Evropské unie stačí dětem občanský průkaz, ale při cestách mimo EU potřebují vlastní cestovní pas.

Cestovní doklady vydávají úřady obce s rozšířenou působností, nebo v Praze úřady městských částí Praha 1 až 22. Zákonný zástupce dítěte musí podat žádost osobně. Vzhledem k tomu, že dítě bude fotografováno kvůli vydání cestovního pasu nebo občanského průkazu, musí být rovněž přítomen. Nezapomeňte si však s sebou vzít doklad totožnosti, rodný list dítěte nebo dříve vydaný doklad a správní poplatek.

Cestovní pas i občanský průkaz se vydávají s platností:

  • Platnost: do 6 let věku na 2 roky.
  • Ve věku od 6 do 16 let s platností 5 let,
  • nad 16 let s platností 10 let.

Co si určitě nezapomenout zabalit při cestování s dětmi?

Pokud se balíte na svou první cestu s dítětem, určitě si nevíte rady s tím, co si vzít a co ne. Určitě nechcete na nic zapomenout, ale na druhou stranu nechcete ani vozit věci zbytečně.

jak se sbalit cestování s dítětem

Tyto věci však při cestování s miminkem oceníte:

  • Dostatek plenek a přebalovací podložku: Pokud máte možnost koupit plenky na místě, vezměte si jich tolik, kolik potřebujete na cestu, a několik kusů navíc pro případ nouze.
  • navlhčené čisticí ubrousky a dezinfekční prostředek na ruce;
  • dostatek jídla, vody a pamlsků na cestu: Při balení však počítejte s možností, že cesta bude trvat déle, než očekáváte, a vezměte si proto více pochoutek;
  • potřeby pro přípravu kojeneckého mléka: převařenou vodu pro přípravu kojeneckého mléka zabalte do termosky;
  • oblečení: Vezměte si s sebou náhradní oblečení a počítejte s tím, že během cesty může být chladno nebo se může teplota prudce zvýšit;
  • přikrývku, cestovní polštář nebo vhodnou vložku do autosedačky, která odvádí pot;
  • oblíbenou hračku na usínání;
  • hračky, hry nebo aktivity na cestu;
  • léky a zdravotnické potřeby v cestovní lékárničce.

Na dovolené nebo při cestování letadlem či vlakem oceníte také praktický cestovní kočárek. Při jeho výběru zvažte řadu parametrů. Více se dočtete v článku Jak vybrat nejlepší kočárek do letadla.

Pokud vaše ubytovací zařízení neposkytuje vhodné věci pro pobyt dítěte, zvažte přibalení cestovní postýlky, přenosné jídelní židličky nebo sterilizátoru lahví a dudlíků.

Cestovní postýlka

Přenosný podsedák na krmení

Jaké nejdůležitější věci by měla obsahovat cestovní lékárnička, pokud cestujete s dětmi?

I při cestování s dítětem může dítě onemocnět nebo se zranit. Dobře vybavená cestovní lékárnička vás může zachránit. Mějte ji po ruce i při cestování s dítětem autem, letadlem nebo vlakem.

Cestovní lékárnička

Mezi základní vybavení patří:

  • Léky, které dítě běžně užívá.
  • Teploměr a léky na snížení teploty a bolesti. Vybírejte podle věku a hmotnosti dítěte. Mezi vhodné léky pro děti patří paracetamol nebo ibuprofen.
  • Pokud dítě během cestování trpí nevolností, můžete mu podat Kinedryl. Je však vhodný až od 2 let věku. Pro mladší děti může být vhodnou alternativou k podání zázvorový čaj.
  • Léky na alergii ve formě lokálního gelu a ve formě tablet nebo sirupu. Můžete je použít při jakékoli alergické reakci, štípnutí hmyzem nebo alergii na slunce.
  • Léky na zvládnutí průjmu, mezi které patří rehydratační roztok nebo Smecta.
  • Kapky proti očním, ušním nebo nosním infekcím, které děti na dovolené běžně trápí. Zvažte vhodné volně prodejné kapky, jako je Ophtalmo-Septonex, ušní kapky Burrow nebo mořská voda a klasické nosní kapky vhodné pro věk vašeho dítěte.
  • Obvazy, leukoplasty a dezinfekční prostředky na rány pro případ poranění nebo úrazu.
  • V létě se také často vyskytují záněty hrdla nebo laryngitida. Proto si do cestovní lékárničky přibalte sprej do hrdla a kalciový sirup.
  • V jiné zemi může vaše dítě pít jinou vodu nebo jíst jinou stravu. To může vést k obtížnějšímu trávení, což můžete napravit podáváním probiotik.

Jaká strava je ideální pro děti na cestách?

I při cestování s dětmi autem, letadlem nebo vlakem musíme myslet na dostatečný pitný režim a stravu pro naše dítě. Neobejdete se bez kvalitní láhve nebo různých oblíbených svačinek, ideálně v nerozbitném obalu. Vybírejte však lehce stravitelné potraviny, které nebudou zbytečně zatěžovat trávení a přispívat k silnější nevolnosti během cesty. Vhodné je ovoce, zelenina, domácí koláče, pečivo, dětské příkrmy nebo oblíbené dětské křupky a sušenky.

Dětské příkrmy

Dětské křupky a sušenky

Zatímco při cestování autem nebo vlakem není množství potravin a tekutin, které si můžete vzít s sebou, nijak omezeno, při cestování letadlem se předem ujistěte, kolik jídla nebo tekutin si můžete vzít na palubu. Během vzletu a přistání dejte dítěti dudlík nebo láhev s dudlíkem, abyste vyrovnali tlak v uchu.

Cesta letadlem s miminkem

Jak zabavit děti během cesty autem, vlakem nebo letadlem?

Někdy je jednou z nejtěžších věcí při cestování s dítětem zabavit je během cesty. Děti nerady sedí dlouho na jednom místě a mnohem raději by se plazily, běhaly nebo něco dělaly. Pokud se vám nedaří dítě během cesty uspat, přicházejí na řadu různé hry, aktivity nebo oblíbené hračky.

Mladší děti do jednoho roku ocení různá chrastítka, kousátka, různé zvukové hračky nebo první dětské knížky.

Hračky pro děti

Pro starší děti připravte oblíbenou hudbu, audiopohádky, zpívejte oblíbené písničky nebo hrajte oblíbené hry. Čím intenzivněji je zaměstnáte, tím méně budou vnímat cestu a nudu.

Přejeme vám, aby vám cesta tam i zpět rychle uběhla a abyste společně prožili nezapomenutelné zážitky.